Miesięczne archiwum: Grudzień 2016

Jubileusz XX- lecia Oddziału Zielonogórskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

W ostatni wtorek (13 grudnia 2016 roku) Oddział Zielonogórski PTS obchodził 20lecie swojej działalności. Podczas obchodów Jubileuszu mogliśmy wysłuchać wystąpienia pani prof. Ewy Narkiewicz – Niedbalec oraz pana prof. Jerzego Leszkowicza – Baczyńskiego, którzy przypomnieli nam w swojej prezentacji historię i aktywność Oddziału.

Gościem specjalnym był pan prof. Andrzej Sakson z Instytutu Zachodniego z Poznania, który wygłosił wykład pt.: Dylematy tożsamości współczesnych mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Była też część nieoficjalna obchodów Jubileuszu, w trakcie której wspominaliśmy szczególnie organizowany przez Zielonogórski Oddział w 2007 roku XIII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny.

Moje refleksje dotyczące działalności Oddziału nie są tak bogate jak tych osób, które 20 lat temu doprowadziły do jego powstania. Mam zaszczyt od kwietnia 2015 roku pełnić funkcję Przewodniczącej Oddziału i wiem, że jest to zadanie wymagające zaangażowania, planowania a może przede wszystkim chęci kreowania przestrzeni dla socjologicznych dyskusji, spotkań naukowych i seminariów.

Patrząc w trakcie obchodów Jubileuszu na członków Oddziału, słuchając wspomnień na temat jego powstania sama przypominałam sobie również jak 9 lat temu wszyscy zaangażowaliśmy się w przygotowanie XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego. Pamiętam nas pracujących po kilkanaście godzin dziennie, przygotowujących materiały konferencyjne, odpowiadających na kilkadziesiąt emaili dziennie. Pamiętam pracę taśmową przy kompletowaniu teczek zjazdowych, przy przygotowywaniu zaproszeń na bankiet. Pamiętam również ilość opakowań pozostałych po zamówionych daniach na wynos. Pamiętam litry kawy i herbaty wypijane codziennie w trakcie wielomiesięcznych przygotowań do Zjazdu.

Pamiętam również nietypowe telefony od Uczestników Zjazdu, na które potrafiliśmy zawsze zareagować. Pamiętam to całe MROWISKO jakim byliśmy przez bardzo długi czas.

Praca tego typu jest dla mnie stanem naturalnym, czymś co tak naprawdę napędza mnie każdego dnia. Świadomość, że jestem częścią, która współtworzy platformę dla dyskusji naukowych sprawia mi dużą satysfakcję.

A praca i działania z takim zespołem jaki tworzyliśmy w trakcie Zjazdu, a tym samym praca na rzecz Oddziału Zielonogórskiego z tymi samymi osobami to dla mnie ogromny przywilej i prawdziwa szkoła. Dziękuję Wam bardzo.

Fotorelacja z obchodów Jubileuszu na profilu Oddziału Zielonogórskiego.